Германия, албетте,

ALMANCAX ФОРУМДАРЫНА КОШ КЕЛИҢИЗ. ГЕРМАНИЯ ЖАНА НЕРМАН ТИЛИ ЖӨНҮНДӨ СИЗ ИЗДЕГЕН БААРДЫК МААЛЫМАТТАРДЫ БИЗДИН ФОРУМДАРДАН ТАБА АЛАСЫЗ.
    cetince
    Катышуучу

Салам достор.Германияга келгениме 6 ай болду бирок курсум жаны башталып жатат 2кундон кийин баштайм кабылдашууга бардым тест тапшырышты бирок жооп ала элекмин мугалим менин немис курсумда немис тили бар, ал түрк тилин билбейт.Бул кыйынбы же оңойбу билбейм.Менин немец тилим дээрлик жокко эсе.Анткени немис тилим абдан начар.Курстагы адамдар Негизинен немис тилдүү адамдар, андыктан сиз нөлдөн баштаган окшойсуз жана темалар тез өтөт деп ойлойм.Менин курсум жумасына 5 күн жана саат 8.30дан 12.45ке чейин.Мүмкүн болсо ыраазы болмокмун мага ушул темалар боюнча маалымат бериңизчи, жакшы же жаман темалар кандайча чечилет?

esraaras
    Катышуучу

Германиянын эки башка мектебинде курстан өттүм.Биринчи барган курсумда мугалимдер түркчө болчу, бирок түркчө сүйлөөгө тыюу салынгандыктан, тыгылып калган жерлериңизде суроо берип, жооп ала албайсыз.Ачыгын айтканда. , Мен көп нерсе үйрөнгөн жокмун, Германияга жаңы келгендиктен эч нерсе билчү эмесмин, бирок ал жактагы студенттер Германияда көп жылдардан бери жашашчу.Адамдар сүйлөм түзө алышпаса да, сөздөрдүн маанисин түшүнүштү. аны билген жана алар түшүнүүдө кыйынчылык болгон жок.Анан мен мектепти алмаштырдым,мугалимдер немецтер эле,бирок алар муну абдан жакшы түшүндүрүп беришкендиктен,биринчи жолуга караганда көбүрөөк үйрөнө алдым.Кыйын болбойт деп ойлойм. , негизгиси үйгө келгенден кийин сабактарды бекемдөө үчүн кайталашың керек, жана жубайың абдан сабырдуу болуш керек.Ой, унутуп кала электе, ал жактагы жубайлар немисче түркчө түшүндүрө алышпайт.Менимче, сурабашыңар керек. ага өтө көп суроолор, жөн гана сөздүк катары аялыңызды колдонуңуз, башкача айтканда, сөздөрдүн маанисин сураңыз. :))

баяндамачы аял
    Катышуучу

Салам достор;

Almanyaya geleli 9 hafta,Kursa baslayali ise 6 hafta oldu,kursa baslamadan once seviye belirleme testi yaptilar ve 65 sorudan 40 tanesini dogru yaptim,ve beni “intensivkurs”a (430 saatlik) baslattilar,ilk basta sevinmisitim,nede olsa 630 saat yapmak yerine 430 saat yapicaktim,hem maddi,hemde zaman olarak 200 saat karim oldugunu dusundum,fakat kurs baslayinca sinifta pratik olarak konusmayi beceremeyen bir kac kisiden biri olgumu anladim:)ama gramatik olarak fazla bir fark yoktu,hatta cogundan daha iyim diyebilirim,,ve sunu anladimki onlarla aramdaki fark kelime bilgisi ve almanyada yasanilan süre farki..örnegin siniftakilerden en yenisi almanyada 5 yillik,hatta 11 yildir almanyada yasayan bile var ,oysa benim sadece 1 ayim gecmis almanyada ve kursa baslamistim..kursta mecburen digerleriyle konusmak zorunda kaliyorum tarzancada olsa..bu arada kurs ögretmeni de alman..bazen düsündüklerimi anlatamadigim,kelimelerin agzimda dügümlenip sinifin icerisinde,hocanin karsisinda pancar gibi oldugum anlarda oluyor ama..:)örnegin gecen gün herkes birbirine”was hast du gestern abends gemacht?”die sordu benim cevabim suydu “gestern abends habe ich fernsehen gegessen.”oldu..sonra herkesin güldügünü görünce,siz o zaman beni düsünün…dedigim gibi komik durumlarada düsüyorum ama SALLAA olsun..sonucta bu bana gaz veriyo,ögrenmem icin cok nedenim var:)  neyse yavas yavas praratik olarak ilerledigimi düsünüyorum..
    Size gelince sanirim siz 0 dan baslicaksiniz,düsünmeye gerek yok siniftakilerde sizin seviyenizdedir,sizden fazlaliklari bir kac kelime yada dedigim gibi yasanilan suredir..sonucta adi üzerinde “Dil Kursu”,bilmedigimiz icin ögrenmeye gidiyoruz,bilseydik ne isimiz vardi,degil mi?…:))

saygilar

сезим алыс
    Катышуучу

arkadaslar size tavsiyem almanyaya geldiginizde kursa sifirdan baslayin… evet gramatik olark birseyler biliyorsunuz ama inanin bana aslinda birsey bilmiyorsunuz sadece bildiginizi zannediyorsunuz!  konusmaya gelince ise bakip kaliyorsunuz! evet ilk basta sizi teste tabi tutuyorlar, nekadarda iyi gecmiste olsa sifirdan baslayin. ve hocaniz alman olsun! evet size zor gelebilir ama bi alman karsisinda nasil konusulacagini ögrenirsiniz ylan yanlis ve dolayisiyla diger almanlarla konusurken yabancilik cekmezsiniz!

3 жооп көрсөтүлүүдө - 1ден 3ге чейин (бардыгы 3)
  • Бул темага жооп берүү үчүн сиз киришиңиз керек.